Jednym z bardziej odpowiedzialnych zawodów na rynku pracy jest zawód architekta. Odpowiada bowiem za zaprojektowany budynek, most, magazyn czy inny stworzony przez siebie projekt. Ważne jest, aby zapoznać się z dostępnymi ubezpieczeniami, które chronią interesy architekta.
Obowiązkowe ubezpieczenie architekta
Architekt, jako jeden z bardziej odpowiedzialnych zawodów, musi zawrzeć z firmą ubezpieczeniową umowę. Ubezpieczenie OC architekta (więcej: https://iexpert.pl/architekt/obowiazkowe-ubezpieczenie-oc-architekta/) chroni jego interesy w wypadku popełnienia przez niego różnego rodzaju błędów bądź na wypadek roszczeń ze strony niezadowolonych klientów. Warto podkreślić, że OC jest obowiązkowe dla zawodu jakim jest architekt i dotyczy zarówno sytuacji niewywiązywania się architekta z umów, jak również jeśli dopuści się on różnego rodzaju błędu skutkującego uszkodzeniem mienia bądź zdrowia klienta. OC chroni interesy architekta na tyle, że w przypadku popełnienia przez niego kosztownego błędu, jest on zupełnie czysty i nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. W takiej sytuacji odpowiedzialność spada na firmę, której świadczy usługi.
Koszt ubezpieczenia architekta
Koszt OC architekta różni się w zależności od firmy ubezpieczeniowej, do której zwraca się on o wykupienie polisy. Przed zawarciem umowy z firmą ubezpieczeniową warto się więc rozeznać w sytuacji na rynku ubezpieczeń, aby wybrać najkorzystniejszy dla siebie wariant. Całkowity koszt ubezpieczenia zależy od kilku czynników, do których wlicza się wybrana suma gwarantowana, usługi dodatkowe, jak również historia ubezpieczeniowa. Oczywiście im większa suma gwarantowana do wypłaty odszkodowania, tym koszt polisy jest większy. Ponadto całkowity koszt podbijają różnego rodzaju usługi i pakiety, które dodatkowo chronią ubezpieczonego, ale nie są niezbędne do podpisania umowy. Warto również mieć na uwadze, że najkorzystniej jest wykupić polisę z góry na cały rok. Płatność ratalna jest bowiem mniej opłacalna. W skali roku całkowity koszt OC architekta wynieść może zatem od kilkuset do kilku tysięcy.
Architekt jest zobowiązany do wykupu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Umowa zawarta z firmą ubezpieczeniową zabezpiecza interesy architekta chroniąc go przed wszelkimi potencjalnymi stratami finansowymi związanymi z błędami zawodowymi oraz roszczeniami ze strony klientów. Oferta ubezpieczeń na rynku jest dzisiaj niezwykle bogata, dlatego warto przed podpisaniem umowy przeanalizować ofertę różnych firm ubezpieczeniowych i wybrać taką, która w największym stopniu spełni oczekiwania, zarówno pod względem finansowym, jak i samej usługi.