Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie prowadzenie biura rachunkowego, zobowiązany jest do posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. W przypadku nie posiadania OC biura rachunkowego, przedsiębiorca może liczyć się z naprawdę surowymi karami. Czym więc jest to ubezpieczenie i czy zapewnia ono wystarczającą ochronę? Między innymi tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Czym jest OC?
OC to inaczej ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jest to polisa ubezpieczeniowa, która chroni, w tym przypadku, biuro rachunkowe przed różnymi roszczeniami finansowymi od niezadowolonych klientów. Jako, iż świadczenie usług prowadzenia biura rachunkowego wiążę się z ryzykiem popełnienia błędów księgowych, takie ubezpieczenie jest koniecznością, by ochronić się przed potencjalnymi nieprzyjemnościami. OC biura rachunkowego obejmuje wszystkie szkody, jakie wynikną z zaniedbań i niedociągnięć podczas wykonywania usług podatkowych i księgowych. Niezależnie czy zostały one uczynione celowo, czy w wyniku zaniechania.
Kiedy OC jest obowiązkowe?
Biuro rachunkowe jest zobligowane do zawarcia umowy ubezpieczenia OC wtedy, gdy przedsiębiorca prowadzi księgi rachunkowe w formie usług. Najpóźniej dzień przed otwarciem usługowego prowadzenia ksiąg, założyciel działalności jest zobowiązany do podpisania umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Chociaż w takim przypadku OC jest obowiązkowe to, jest ono w rzeczywistości dużym oparciem i pomocą dla właściciela i księgowych danego biura. Jedynymi biurami rachunkowymi, które zwolnione są z obowiązku posiadania polisy OC są te, wypełniające deklaracje podatkowe lub prowadzące księgi podatkowe rozchodów i przychodów. Firmy te mają jednak możliwość dobrowolnego wykupienia takiego ubezpieczenia.
Co obejmuje OC biura rachunkowego?
OC biura rachunkowego obejmuje przede wszystkim wszystkie szkody, jakie powstaną podczas świadczenia usług księgowych przez dane przedsiębiorstwo. Jeśli niezadowolony klient wystąpi drogą sądową o odszkodowanie, to zostanie ono wypłacone z środków obowiązkowej polisy. Księgowy jest odpowiedzialny za swoje błędy jedynie do wysokości sumy, która zagwarantowana jest w OC. W przypadku braku ubezpieczenia, biuro będzie zmuszone do wypłacenia odszkodowania z własnych portfeli. Istnieje też możliwość rozszerzenia podstawowego OC biura rachunkowego. Za pomocą dodatkowej opłaty może ono obejmować:
- bezpieczeństwo przetwarzania danych osobowych;
- ubezpieczenie nadwyżkowe;
- obliczanie składek ZUS, dofinansowań i wynagrodzeń;
- ubezpieczenie czynności doradztwa podatkowego.
Ubezpieczenie OC – ile kosztuje?
Cena OC biura rachunkowego zależy od wielu różnorodnych czynników. Na jej poziom wpływają między innymi:
- zakres ubezpieczenia;
- suma ubezpieczenia;
- lokalizacja i wielkość biura;
- ryzyko, jakie przedsiębiorstwo chce ubezpieczyć;
- zakres usług biura.
Pomimo tego, że przybliżona kwota za jaką można nabyć podstawowe OC, waha się w granicach od 250 – 350 zł rocznie, to w rzeczywistości suma ta najczęściej jest niewystarczająca. Oprócz podstawowej polisy warto wyposażyć się również w rozszerzoną wersję, która znacznie ułatwia funkcjonowanie biura. Łączy się też niestety z większymi kosztami, które należy ponieść przy jej zakupie. Dlatego też ostateczna cena ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej będzie znacząco różnić się dla każdego biura.
Przy wyborze odpowiedniego OC biura rachunkowego pod uwagę należy wziąć wiele aspektów. Przede wszystkim powinno się porównywać ze sobą oferty różnych polis i wybrać tę, która najbardziej odpowiada potrzebom przedsiębiorstwa. Warto jest też przeprowadzić dokładną analizę posiadanych możliwości, niekoniecznie sugerując się wyłącznie poziomem ceny. Ostatecznie jest to jednorazowy wydatek, gwarantujący jednak całoroczny spokój i większe bezpieczeństwo działalności.