Ubezpieczenie pompy ciepła – dlaczego warto?
Ubezpieczenia zielonej energii to rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością przez posiadaczy tego rodzaju instalacji. Istnieje szereg przyczyn, dla których ubezpieczenie pompy ciepła jest korzystnym rozwiązaniem. Przede wszystkim pompy ciepła stanowią kosztowny sprzęt, który zawiera miedź. Surowiec ten może być cenny dla potencjalnych złodziei. To rozwiązanie jest rozważane w szczególności przez osoby, których pompa ciepła została zainstalowana na zewnątrz budynku. Ubezpieczenie to przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i pewności dla właściciela takiej kosztownej instalacji. W przypadku zniszczeń dokonanych zarówno w wyniku działań osób trzecich, jak i niekorzystnych warunków atmosferycznych osoba posiadająca ubezpieczenie od wszystkich ryzyk nie musi się martwić o ogromne koszty związane z naprawą lub wymianą.
Od czego można ubezpieczyć pompę ciepła?
Posiadacz prywatnej przydomowej pompy ciepła ma szereg możliwości. Osoby spodziewające się możliwości kradzieży lub zniszczeń spowodowanych przez działanie wandali w związku z brakiem ogrodzenia, lub częstym przebywaniem poza domem z pewnością powinny wziąć pod uwagę ubezpieczenie od kradzieży. W niektórych miastach w Polsce doszło już do tego rodzaju incydentów. Innym chętnie wybieranym rozwiązaniem jest ubezpieczenie od wilgoci, a także zalania. Pompę ciepła warto również ubezpieczyć od wszelkiego rodzaju anomaliów pogodowych takich, jak burze, grady, huragany, pożary, czy powodzie, ponieważ mogą one doprowadzić do sporych zniszczeń. Takie ubezpieczenie może również dotyczyć szkód wyrządzonych przez zwierzęta. Jest to korzystnych rozwiązanie zwłaszcza w przypadku przebywania w pobliżu dzikich gryzoni, czy ptaków, a nawet posiadania zwierząt domowych. Ubezpieczenie może również obejmować wszelkiego rodzaju awarie, a także stłuczenia.
Ubezpieczenie pompy ciepła – jakie warunki trzeba spełnić?
Klient indywidualny ubiegający się o ubezpieczenie pompy ciepła powinien przede wszystkim zadbać o to, aby instalacja jego pompy ciepła była w pełni zakończenia. Ubezpieczona pompa ciepła powinna być w pełni funkcjonalna, czyli powinna ona działać lub jej uruchomienie i sprawne działanie powinno być możliwe w każdym momencie. Podczas wizyty agenta ubezpieczeniowego posiadacz może zostać poproszony o jej włączenie. Ponadto właściciel instalacji powinien dostarczyć towarzystwu ubezpieczeniowego odpowiednią dokumentację świadczącą o możliwości uruchomienia pompy. Oprócz tego należy pamiętać o tym, że umowa ubezpieczenia zawiera informacje, gdzie powinna znajdować się dana pompa ciepła tak, aby mogła ona podlegać ubezpieczeniu. Powinna ona stanowić element budynku mieszkalnego. Oprócz tego placówka zajmująca się ubezpieczeniem pomp ciepła może odmówić ubezpieczeniu pomp znajdujących się na obszarach, gdzie występuje szczególne ryzyko wystąpienia powodzi.
Ubezpieczenie pompy ciepła – koszt
Koszty ubezpieczenia pompy ciepła są zróżnicowane, dlatego warto przyjrzeć się poszczególnym ofertom. Istotnym czynnikiem wpływającym na cenę ubezpieczenia jest wartość odtworzeniowa danej instalacji. Oprócz tego kwota zależy od tego, czy dana pompa będzie ubezpieczona od konkretnego ryzyka, czy może wszystkich ryzyk łącznie. Drugie rozwiązanie będzie bez wątpienia droższe. W przypadku ubezpieczenia pompy w ramach całej nieruchomości koszt polisy będzie znacznie wyższy, ponieważ instalacja ta będzie jednym z wielu elementów. Niektóre przedsiębiorstwa oferują również możliwość ubezpieczenia samej pompy ciepła lub określonych instalacji ekologicznych razem.