Rok temu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął się za kontrolę około 100 przedsiębiorców. W wyniku przeprowadzonej inspekcji wielu z nich nie posiadało polisy OC od obrotu nieruchomościami. Kary za nieopłacone ubezpieczenie zarządcy nieruchomości wyniosły do 50 tys. złotych (więcej: iexpert.pl). Poza wymienioną grupą zawodową karę za brak zabezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej zapłacili rzeczoznawcy i pośrednicy nieruchomości.
Z uwagi na podaną wyżej sytuacje kontrole przez Inspekcję Handlową mogą wykrywać dalsze braki obowiązkowego OC. Tylko ubezpieczenie zarządcy nieruchomości może ochronić Cię przed karą, która może wynieść minimum 10 tys. złotych.
Kontrole zarządców nieruchomości
Niespełna kilka miesięcy od opublikowania informacji o karach (dokładnie 11 miesięcy temu) Inspekcja Handlowa skontrolowała 158 przedsiębiorców, przy czym 29 osób było zarządcami nieruchomości. Biorąc pod uwagę przepisy prawne 8 osób otrzymało kary za brak polisy. Kontrola wykazała, że 23 osoby nie dołączało kopii ubezpieczenia do zawieranych umów. Jednym słowem, osoby te prowadzały klienta w błąd.
Obowiązkowe OC – przepisy ustawowe
Według obowiązującego stanu prawnego z dnia 9 kwietnia 2017 o gospodarce nieruchomościami ubezpieczenie zarządcy nieruchomości jest obowiązkowe. Poza posiadaniem polisy zarządca jest zobowiązany do podawania dokumentów lub operatów potwierdzających zawarcie polisy OC.
Kara za tego typu przewinienia jest ustalana na podstawie otrzymanego wynagrodzenia. Gdy ubezpieczenie zarządcy nieruchomości nie zostało zakupione Inspekcja Handlowa może nałożyć karę w wysokości od dwu- do pięciokrotności średnich miesięcznych wynagrodzeń ustalonych dla polskiej gospodarki przez Główny Urząd Statystyczny.
Zalety posiadania ubezpieczenia – korzyści dla konsumenta
Zakupione ubezpieczenie zarządcy nieruchomości ma chronić interesy konsumenta przed skutkami działań zarządcy. Oto kilka przykładowych sytuacji, które mogą ochronić Twojego klienta:
- Zły stan techniczny budynku – w wyniku zaniechania doglądania budynku jedna z cegieł uszkodziła rower mieszkańca bloku.
- Zły stan techniczny instalacji – brak prądu spowodował uszkodzenie piekarnika wartego 5 tysięcy złotych.
- Uszkodzenia wynikające z posiadanego drzewostanu – gałąź uszkodził szybę samochodu.
- Uszkodzenia wynikające z posiadania elementów małej architektury – w wyniku wiatru pergola uszkodziła rower przypięty do stojaka.
- Zaniechanie odśnieżenia dróg komunikacyjnych – jedna z mieszkanek pośliznęła się na chodniku i złamała kość w stawie biodrowym.