Corocznie przybywa do Polski znaczna liczba obcokrajowców. Są to studenci rozpoczynający naukę na renomowanych uczelniach, pracownicy sezonowi podejmujący zatrudnienie w różnych firmach lub prywatni goście polskich rodzin. W czasie ich pobytu na terenie naszego kraju mogą ich spotkać różne nieprzewidziane sytuacje związane z pogorszeniem się stanu zdrowia, wypadkiem komunikacyjnym albo przy pracy. Cudzoziemcy nie mają uprawnień do korzystania z naszej rodzimej służby ochrony zdrowia, więc każdy taki incydent wiąże się ze znacznymi kosztami leczenia. Jak mogą ich uniknąć?
Gwarancja świadczeń medycznych
W razie nagłego zachorowania lub wypadku, obcokrajowcom udzielana jest pomoc lekarska. Kosztami tej interwencji nie zostanie obciążona osoba, która ma wykupione ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca. Zakres tej ochrony może być zróżnicowany pod względem dostępnych opcji w zależności od warunków umowy z towarzystwem asekuracyjnym. Najczęściej w skład pakietu wchodzą:
- wizyty u lekarza,
- badania laboratoryjne,
- badania sprzętem diagnostycznym,
- zabiegi ambulatoryjne,
- zabiegi chirurgiczne związane z pobytem w szpitalu.
- transport medyczny.
Ze względu na barierę językową, przybysze z innych krajów mogą mieć trudności w porozumiewaniu się z tutejszym personelem medycznym. Dlatego dodatkową opcją którą zawiera ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca, jest pomoc tłumacza niezbędna podczas kontaktów z lekarzami i innymi pracownikami szpitala.
Zwrot kosztów ponoszonych w związku z zachorowaniem
Skorzystanie z pomocy lekarskiej to jeszcze nie wszystko. W zależności od potrzeb związanych z dalszym leczeniem trzeba później wykupić leki, środki opatrunkowe, czy akcesoria ortopedyczne. Ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca zapewnia zwrot wydatków przeznaczonych na te cele. Gdy w nagłych sytuacjach niezbędne jest wezwanie pogotowia ratunkowego, gość z innego kraju uzyska zwrot kosztów tej interwencji.
Wykupienie polisy rozszerzonej o ubezpieczenie NNW dla obcokrajowca stwarza możliwość pokrycia kosztów rehabilitacji na terenie Polski. Umożliwia to powrót do zdrowia i kontynuowanie nauki lub obowiązków związanych z zatrudnieniem. W razie trwałego uszczerbku na zdrowiu powstałego na skutek wypadku który miał miejsce w Polsce, cudzoziemiec otrzymuje odszkodowanie pieniężne, którego wysokość zawiera się w limicie oznaczonym w polisie. Zadośćuczynienie z tytułu następstw nieszczęśliwego wypadku ma szczególne znaczenie dla osób, które znalazły się w sytuacji czasowej lub trwałej niezdolności do pracy.