Każdy człowiek ma na co dzień styczność z wieloma formami ubezpieczeń. Kierowcy muszą wykupować polisę OC, często nabywamy polisy turystyczne podczas wyjazdów zagranicznych, a wiele osób jest także ubezpieczonych na życie. Jedną z ciekawszych form ubezpieczenia jest na pewno Bezpieczny Powrót – ubezpieczenie górskie. Czym ono jest i o czym trzeba pamiętać, gdy będzie się je kupowało?
Dlaczego powinno się mieć ubezpieczenie górskie?
Każdy górski turysta doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wychodząc na szlak, naraża się na stosunkowo duże niebezpieczeństwo. Czynniki takie jak nieprzewidywalna pogoda, brak przygotowania kondycyjnego czy po prostu niefortunny zbieg zdarzeń doprowadzić może do sytuacji, gdy stanie się coś złego. Pamiętać trzeba, że nawet najbardziej doświadczeni górscy turyści czują respekt przed naturą i jej siłą.
Wypadek w górach spowodować może, że konieczna stanie się pomoc specjalnych służb. W końcu zejście z wysokich gór ze złamaną nogą nie będzie możliwe. Polscy obywatele na terenie naszego kraju mogą liczyć na darmową pomoc, lecz za granicą będzie się ona wiązała z naprawdę ogromnymi wydatkami. Przykładowo transport śmigłowcem może kosztować nawet 10 tysięcy euro. Z tego też powodu, jeśli w planach będzie się miało przemierzanie szlaków przygranicznych lub poza granicami Polski, ubezpieczenie górskie jest po prostu obowiązkowe.
Co powinno zawierać takie ubezpieczenie?
Absolutną podstawą ubezpieczenia górskiego jest pokrycie wszystkich kosztów ewentualnych działań służb w zakresie udzielenia pomocy poszkodowanemu. Co bardzo ważne, nie tylko ratowników, lecz także przez placówki medyczne. Z tego też powodu przyjmuje się, że suma ubezpieczenia na leczenie powinna wynosić 30 tysięcy euro. W kwocie tej zawierać się musi zabezpieczenie na:
- pobyt w placówce medycznej,
- wszystkie zabiegi,
- wizyty ambulatoryjne,
- operacje,
- leki,
- transport medyczny.
Oprócz tych podstawowych rzeczy warto zadbać także, aby ubezpieczenie obejmowało powrót do kraju, a także transport zwłok w razie śmierci. Osobnym tematem jest ubezpieczanie w zakresie ratownictwa. W tym wypadku powinno ono wynosić 5 tysięcy euro i obejmować udzielenie pomocy w górach, akcję poszukiwawczą, a także leczenie doraźne na miejscu i transport śmigłowcem. Pamiętać trzeba, że wyczynowcy, czyli np. alpiniści lub himalaiści, którzy narażają się na znacznie większe niebezpieczeństwo i przebywają w trudniejszych warunkach, muszą wykupić rozszerzone ubezpieczenie górskie, które obejmować będzie akcje ratownicze powyżej 3000 m n.p.m.
Gdzie można kupić górskie ubezpieczenie?
Skoro wiemy już, czym jest ubezpieczenie górskie, a także jakie są jego najważniejsze założenia, warto teraz dowiedzieć się, gdzie je tak właściwie można nabyć. Warto się tego dowiedzieć, aby planując wyjazd w góry nie szukać w pośpiechu odpowiedniej oferty.
Zdecydowanie najlepszym pomysłem jest wykupienie tego rodzaju ubezpieczenia w jednym z wielu dużych towarzystw ubezpieczeniowych, które będą mogły zaoferować bardzo konkurencyjne oferty. Innym ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty multi agentów ubezpieczeniowych lub wykupienie ubezpieczenia bezpośrednio w biurze podróży, jeśli będziemy wykupowali zorganizowaną wycieczkę.
Ile kosztuje ubezpieczenie górskie?
Na sam koniec pozostaje jeszcze najważniejsza kwestia, czyli koszt ubezpieczenia górskiego (https://ubezpieczeniawartasopot.pl/czy-warto-postawic-na-ubezpieczenie-w-gory/). Z jakim konkretnie wydatkiem trzeba się liczyć w przypadku takiej polisy? Dzięki temu, że ubezpieczenie górskie wykupowane jest na dość krótki czas, czyli zwykle na 14 dni, jego koszt nie jest zbyt wysoki i oscyluje w granicach 200-300 złotych. Jest to stosunkowo niewiele, szczególnie wziąwszy pod uwagę, jak wielkie kwoty trzeba zapłacić przy samodzielnym opłacaniu kosztów akcji ratunkowej.