W obliczu rosnącej złożoności świata finansowego, księgowego i podatkowego (aby się o tym przekonać, wystarczy sprawdzić, jak wiele nowych przepisów wprowadzono na przestrzeni ostatnich lat), firmy księgowe stają się dla przedsiębiorców ważnymi podmiotami wspierającymi w codziennej pracy. Standardowo, w biurach rachunkowych pracują księgowości. Taki stan rzeczy nie zmienia jednak faktu, że również specjaliści ds. rachunkowości również mogą popełniać błędy.
To właśnie dlatego w celu ochrony interesów zarówno biur rachunkowych, jak i ich klientów, na mocy Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6 listopada 2014 roku, wprowadzono obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Co warto wiedzieć, jeśli chodzi o OC biura rachunkowego ze strony iexpert.pl? W poniższym tekście znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
OC biura rachunkowego — co to takiego?
Outsourcing księgowości to dla klientów wiele korzyści, w tym m.in. możliwość powierzenia ewidencji rachunkowej specjalistom. Mimo to z punktu widzenia klienta współpraca z firmą księgową zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Przepisy dotyczące zakładania i funkcjonowania biur rachunkowych nie są bardzo rygorystyczne, jednak istnieje ryzyko popełnienia błędów, które mogą mieć poważne konsekwencje dla przedsiębiorców. Błędne obliczenie podatków lub niedotrzymanie terminów może narazić klientów na niechciane kary i komplikacje prawne. Dlatego tak ważne jest, aby firmy księgowe posiadały ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, aby chronić siebie i swoich klientów.
Biura rachunkowe, czyli firmy świadczące profesjonalne usługi księgowe, są na mocy przepisów zobowiązane do wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Należy pamiętać, że od tego obowiązku istnieją jednak pewne wyjątki. Przykładowo firma zajmująca się jedynie prowadzeniem prostej ewidencji przychodów może odstąpić od tego wymogu. W praktyce jednak zdecydowana większość firm księgowych musi wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jeszcze przed rozpoczęciem działalności biznesowej.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów minimalna suma ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla biur rachunkowych wynosi równowartość 10 000 euro. Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że standardowe polisy nie obejmują wszystkich aspektów działalności biura (do czynności tradycyjnie wykonywanych przez biura rachunkowe należą m.in.: sporządzanie deklaracji, ewidencjonowanie przychodów i kosztów oraz obsługa kadrowo-płacowa). Dlatego też przy zakupie ubezpieczenia warto rozważyć opcje dodatkowe, które zapewnią pełniejszą ochronę.
Czego nie obejmuje OC firm księgowych?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej ma na celu ochronę przedsiębiorców przed szkodami, które mogą wyniknąć z działań lub zaniechań w świadczeniu usług. Istnieją jednak pewne wyjątki, jak np. szkoda wyrządzona najbliższej rodzinie ubezpieczonego, zapłat kary umownej, a także szkody spowodowane wojną lub działalnością terrorystyczną. We wszystkich przypadkach ważne jest, aby dobrze zrozumieć zakres i ograniczenia polityki, aby jak najlepiej chronić firmę księgową i jej klientów.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla biur rachunkowych. Podsumowanie
Profesja księgowego jest często niedoceniana, a jednocześnie niezwykle wymagająca. Wiedza, skupienie i profesjonalizm to kluczowe aspekty pozwalające na zapewnienie stabilności finansowej i sukcesu biznesowego. Niestety, szybko zmieniające się przepisy prawne, co ma miejsce m.in. w ostatnich latach, to poważne wyzwanie. Z tego powodu obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu dla firm księgowych jest niezwykle ważne i nie powinno się go traktować jedynie jako zbędnego, choć przymusowego obciążenia. W rzeczywistości ubezpieczenie OC w księgowości chroni przed potencjalnymi stratami finansowymi w przypadku popełnienia błędów w rozliczeniach.