Z uwagi na to, że zawód lekarza (a także lekarza dentysty) jest jednym z najbardziej odpowiedzialnych zawodów, wymagającym odpowiednio ugruntowanej wiedzy oraz umiejętności, przepisy prawa obowiązujące w Polsce zobowiązują każdego lekarza to posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC. Czym ono jest i w jakich przypadkach znajduje zastosowanie?
Czym jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej lekarza?
Zgodnie z przepisami ustawy o zawodach lekarza i dentysty obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej obejmuje każdego lekarza oraz lekarza dentystę wykonującego swój zawód na terenie RP. Dotyczy ono w szczególności ubezpieczenia od odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez lekarza podczas wykonywania przez niego czynności zawodowych. Obowiązek ubezpieczenia OC lekarza powstaje najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień wykonywania czynności zawodowych przez lekarza lub lekarza dentystę.
Z tego też powodu ubezpieczenie OC jest jednym z podstawowych ubezpieczeń jakim powinien legitymować się każdy lekarz. Z reguły obejmuje ono możliwość pokrycia kosztów leczenia czy kosztów rehabilitacji pacjenta, na skutek zdarzeń które powstały z winy lekarza wykonującego dane czynności zawodowe. Szczegółowy zakres tego ubezpieczenia regulowany jest natomiast rozporządzeniu Ministra Finansów z 26 kwietnia 2010 roku.
Co obejmuje OC lekarza i kogo dotyczy?
OC lekarza swoim zakresem powinno obejmować wszelkie szkody jakie zostały przez niego wyrządzone w ramach wykonywania swoich usług. Zalicza się do nich zarówno szkody powstałe na skutek działania jak i zaniechania określonych czynności, pod warunkiem że powstały one podczas trwania ochrony ubezpieczeniowej i mieściły się w zakresie pojęcia wykonywania czynności zawodowych.
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej lekarzy i lekarzy dentystów ma charakter obligatoryjny w przypadku jeśli dany lekarz prowadzi indywidualną (w tym także specjalistyczną) praktykę lekarską, grupową praktykę lekarską (także w formie spółek partnerskiej, jawnej lub cywilnej) oraz w przypadku prowadzenia indywidualnej praktyki lekarskiej w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego na podstawie wzajemnej umowy pomiędzy stronami.
Obowiązkowe OC lekarza i lekarza dentysty – ile kosztuje?
Zgodnie z przepisami ustawy, koszty ubezpieczenia OC są ponoszone przez lekarzy oraz lekarzy dentystów. To od specjalizacji danego lekarza zależna będzie wysokość ponoszonej przez niego comiesięcznej składki. Korzystniejsze warunki ubezpieczony otrzyma, jeśli skorzysta z kilku usług danego ubezpieczyciela. Warto pamiętać o tym, że pomimo tego, że z obowiązkowym ubezpieczeniem OC lekarza wiążą się dodatkowe koszty prowadzenia działalności, to właśnie ten rodzaj ubezpieczenia ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa ekonomicznej ubezpieczonego, w sytuacji gdyby był zobowiązany do płacenia wysokiego odszkodowania za swoje błędy lub niedbalstwo.
Koszt ubezpieczenia OC lekarza oraz miesięcznej składki zależeć będzie także od tego w jakiej wysokości ubezpieczony wybierze gwarantowaną sumę ubezpieczenia. Suma ta została określona w rozporządzeniu Ministra Finansów z kwietnia 2019 roku i wynosi ona:
- 75 tysięcy euro w przypadku jednego zdarzenia ubezpieczeniowego oraz
- 350 tysięcy euro za wszystkie zdarzenia do których mogłoby dojść podczas okresu obowiązywania polisy ubezpieczeniowej.
W niektórych przypadkach warto zdecydować się na rozszerzenie ubezpieczenia OC na wypadki poza Polską, szkody w wynajmowanym mieniu czy szkody jakie zostały doznane przez pracowników ubezpieczonego. Rozszerzony zakres ubezpieczenia to także możliwość uzyskania ochrony powyżej sumy gwarancyjnej wynikającej z podstawowego ubezpieczenia OC.