Osoby niezamieszkałe na terytorium Polski nie zawsze mają równe szanse na posiadanie ochrony zdrowotnej. Zapisy w ustawie zdrowotnej jasno i rzeczowo mówią o świadczeniach dla cudzoziemców. Dużo na ten temat mówi ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (zwanej dalej ustawą zdrowotną). Określa ona krąg osób, które mogą skorzystać z ubezpieczenia dobrowolnego w Polsce.
Dla osób, których obywatelstwo jest inne niż te wymienione w ustawie ratunkiem może okazać się ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca. Oto kilka z zalet posiadania takiego ubezpieczenia.
Skrócony czas oczekiwania na wizytę lekarską
Korzystanie z publicznych świadczeń zdrowotnych wiąże się nieraz z długim czasem oczekiwania do lekarza. Sytuacja ta może dotyczyć lekarza pierwszego kontaktu, jak i specjalistów. Aby uchronić się przed długimi kolejkami ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca umawia klienta na wizytę z podaniem godziny i daty planowej wizyty. Przychodząc na czas nie musisz tracić czasu na korytarzu gabinetu lekarskiego.
Dostęp do lekarzy specjalistów, po odpowiednich kwalifikacjach
Lekarze specjaliści bardzo często mają zajęte większość terminów. W przypadków usług publicznych czas oczekiwania na wizytę może ciągnąć się latami. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca może pomóc w dostaniu się do lekarza specjalisty w renomowanej placówce. Wystarczy zadzwonić pod odpowiednią infolinię, a dyspozytor umówi nas na wizytę.
Możliwość skorzystania z badań laboratoryjnych
Niezależnie od wariantu ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca może pokrywać koszty związane z badaniami. Mogą to być podstawowe badania z krwi oraz moczu. Nie brakuje bardziej zaawansowanych badań m.in. rezonansu magnetycznego.
Transport medyczny
Usługi obejmują możliwość skorzystania z karetki w razie wypadku. W sytuacji braku możliwości leczenia w jednej placówce ubezpieczyciel pokrywa koszty związane z przewiezieniem pacjenta do innej placówki. Transport medyczny może być użyty w przypadku przewiezienia pacjenta do miejsca zakwaterowania.
Zakup lekarstw, środków opatrunkowych lub protez
W razie długotrwałej choroby ubezpieczyciel pokryje koszty zakupu lekarstw czy środków opatrunkowych. W przypadku złamania polisa obejmuje koszty związane z zakupem stabilizatorów np. protez.
Podsumowanie
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca ma wiele istotnych zalet, które mogą ułatwić lub przyśpieszyć opiekę zdrowotną. Jest zabezpieczeniem, które w razie wypadku pokrywa większość niezbędnych kosztów leczenia.